Van Reklam | Van Matbaa | Van Ajans

 

Reklam pazarlama kavramının en önemli alt bileşenidir.İnsanların ilgisini bir ürün yada markaya çekmek yada bu konu ile ilgili görüş ve fikirlerini değiştirmek için yapılan duyuru çalışanlarının bütünüdür.Reklam,aslında insanlığın ilk çıktığı günden beri varolan bir olgudur.Reklam nedir? diye sorarsak,bir görüntü,hareket,yazı yada herhangi ibarenin insanlar üzerinde bıraktığı etkilerdir.

Düşünsenize,ilk çağlarda insanlar yaşıyorlar ve erkekler dişilerine yemek götürmek için avlanıyorlardı.Dişi’nin erkeği avlanırken izlediğini hayal edin.Erkek avcı,avına yaklaşıyor ve elindeki silahı ile bir hamlede avını yakalayıp öldürüyor.İşte burada erkek,dişi üzerinde olağanüstü bir etki bırakmıştır.İşte buna aslında reklam denir. Ancak elbette günümüz reklamları biraz daha farklıdır.Sebebi,ticari faaliyetlerin genişlemesi ve rekabet ortamının artmasıdır.Bunun sonucu olarak onlarca farklı reklam tipi ve insanları etkileme yöntemleri geliştirilmiştir. En kaliteli ve başarılı reklamlar tamamen özgün olan ve insanları hem şaşırtıp hem de ilgisini çeken reklamlardır. Böyle bir reklam yapmak için iyi bir reklam takımı ile çalışmanız gerekmektedir. Günümüzde reklamın önemi çoğu firma tarafından kavranmış durumda. Bu yüzden firmalar karlarının büyük bir kısmını piyasada tutunabilmek yada daha çok işlem hacmi yapabilmek için reklam kampanyalarına harcıyorlar.

Reklamcılık sektöründe,bir ürünün reklamını yapabilmek için bazen milyonlarca lira harcanılmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre en geçerli ve etkili reklam türü,müşterilerin yani gerçek kullanıcıların aldıkları ürünleri kullanmaları ve tecrübe edindikten sonra baskı altında kalmadan ürün hakkında yaptıkları yorumlardır. Bu reklam yöntemi ile marka yada ürüne olan güven ve inanınırlık artar. Böylece reklamın amacı gerçekleşmiş olur. Belli bir reklam her zaman bir ürün satmaya yönelik olmayabilir bazı reklamlarda ürün ön planda olmasına rağmen markanın müşterilerin aklında kalması için çeşitli çalışmalar yapılır. Yani her reklam ürün odaklı olmayabilir. Çoğu büyük firma bu olaya daha geniş çerçevede bakmaktadır. Reklamlarında yeni çıkan yada var olan ürününü tanıtırken bir yandan da marka tanınırlığını ve güvenini hedeflemektedir. Aslında bu olayda reklamın 5M‘ sinin Misyon kısımını ilgilendirmektedir. Yani reklam misyonu ne olacak? Yeni ürün tanıtımı yada pazara daha fazla girme çabası gibi konular Reklam Misyonu konusu dahilindedir. Reklamın önemi hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra ufak bir hatırlatma yapmakta fayda bulunmaktadır. Bir ürünün satılması için reklam oldukça önemli bir uygulamaladır fakat

tek başına yeterli sonucu vermez veremez. Çünkü reklama bağlı etkenler yani satışı hedeflenen ürün, ürünün fiyatı ve ürünün dağıtımı da pazarlamanın olumlu sonuçlanması için olmazsa olmaz etkenlerdir.

Reklam olgusu ilk çağlarda oldukça iptidai yöntemlerde yapılmaktaydı. Meydanlarda sesini uzaktaki insanlara dahi duyuralabilen çığırtkanlar tarafından yapılan reklamlar tamamen haber verme olgusu üzerine kurulu idi.1400’lü yılların ortalarında matbaa’nın bulunması ile el broşürleri denebilecek kağıt parçalarına reklam yazıları yazılıp dağıtılmaya başlandı. Reklam sürekli yeniliği ve özgünlüğü gerektirdiği için bu işteki reklamcılarda teknolojiyi her zaman takip etti. Bunun neticesi olarak adı geçen bu sektör aşırı derecede gelişti reklam senaristleri daha iyi şeyler üretebilmek için insan psikolojisini daha iyi anlamak için çalışmalarda bulundu. Yapılan çoğu reklam insanların ihtiyaç duyduklarının yanı sıra onların ilgisini çekecek ibareler yada görüntüler içermeye başladı.

Son yıllarda reklam çeşitleri de gelişen teknolojiye ayak uydurdurlar ve sahasını internet ortamına taşıdı. Bundan çok kısa zaman öncesine kadar çok yüksek miktarlarda reklam parası ödeyen büyük markalar artık reklamlarını internet ortamından video,yazı,resim,edergi gibi yöntemler ile gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra Google Sponsor reklamları(

Google Adwords Nedir ?

Google Adwords Google firmasının kullanıcılara sağlamış olduğu bir internet reklam türüdür. Google Adwords Google‘ın gelirlerinin %90’dan fazlasını oluşturmaktadır. Genel mantık olarak anahtar kelimelere reklam vermeye dayanır. Belirlediğimiz anahtar kelimeleri belli bir ücret karşılığında yapılan ilgili aramalarda üst sıralarda çıkartır. Google Adwords reklamları tarayıcı sayfasında üst, alt ve yan taraflarda gösterilmektedir. Bu reklam türünde her anahtar kelimenin ücreti faklıdır. Rekabeti yüksek olan kelimeler daha yüksek ücret karşılığında listelenir. Google‘ın bu reklam hizmetinde müşteriler şehir,bölge,ülke,yaş,cinsiyet gibi çeşitli filtre yöntemlerini kullanarak reklamlarını daha doğru kitlelere ulaştırır. Bu hizmetten faydalanmak için http://www.google.com.tr/adwords/ adresinden sisteme giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapabilmek için Gmail üyeliğimiz yeterlidir. Gerekli kullanıcı adı ve şifre parametrelerini girdikten sonra ilk etapta kampanya oluştur seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Daha sonrasında reklam grup ismi belirlenir ve bu grupta yayınlamak istediğimiz anahtar kelimelerin sisteme girişi sağlanır. Google Adwords genel anlamda ilgili anahtar kelimeye en çok tıklama ücreti veren kişi yada kurumu ilk sayfa ve ilk sırada gösterir. Bu gösterimler üst tarafta 3 sıra halinde olur ve Adwords reklamlarının yanında ufak reklam ibaresi kullanıcılara belirtilir.

), facebook reklamları(ilgili makale oku),banner reklamları(ilgili makale oku),e-mail reklamları(ilgili makale oku),affilate reklamlar(ilgili makale oku) oldukça önemli reklam çeşitleridir. İnternet Reklamcılığı,Özellikle radyo,televizyon vs. gibi eski tip(ama hala geçerli) reklam çeşitlerinden daha ucuz olması sebebiyle en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm marka ve kuruluşlar tarafından kullanılır hale geldi. İnternet reklamcılığı bu denli ilgi görünce haliyle e-pazarlama yada e-ticaret(E Ticaret Nedir?

E ticaret kelimesinde, kısaca yazılmış olan “e” kelimesinin açılımı elektronik olup tam adı ile elektronik ticaret anlamına gelmektedir.E ­ticaret nedir sorusuna daha detaylı bilgi vermek gerekirse,satıcısı ve alıcısı olan her ürünün internet üzerinden sanal ortamlarda vitrinlenmesi ve alım­satımıdır.e­ticaret sayesinde,eşya niteliğindeki ürünlerin yanında,bilgi,yetenek,tecrübe gibi maddi olmayan şeylerinde satışı yapılmaktadır.E Ticaret,bir çok avantajı da beraberinde götürmüştür.Bu avantajlardan bazılarını söylemek gerekirse,satıcıların e­ticaret siteleri üzerinden müşterilerine ulaşabileceği 7/24 açık bir dükkanı olur.Normal şartlarda bir ürünü almak için harcanan efor,zaman ve paradan e­ticaret sayesinde tasarruf edilir.Müşeriler,çok kısa bir zamanda binlerce ürüne ulaşabilir,ürünleri karşılaştırabilir ve ürünleri daha önce alan kişilerin tavsiye ve şikayetlerini okuyup fikir edinebilirler.e­ticaret web sitelerinin maliyetleri,gerçek bir mağazaya göre çok daha az olduğu için,aynı ürünler çok daha uygun fiyatlarla satılabilir.gerçek mağazalar,sadece bulundukları bölgedeki insanlara hitap ederken e-ticaret siteleri binlerce hatta milyonlarca insana hitap eder.

Bilinen en köklü ticaret kurallarından biri rekabettir.Rekabet,bir ürünü satan birden fazla firmanın,satışlarını arttırabilmesi için izlediği politikalar,yaptığı indirimler ve kampanyalar ile doğru orantılıdır.Bunun tam tersi düşünüldüğünde ise,bir ürün piyasada ne kadar az sayıda var ise o ürünün değeri bir okadar fazla olur.Buna bağlı olarak,internet üzerinde aynı ürünleri satan binlerce e­ticaret web sitesi olduğun için hem aradığımız ürünlere kolayca ulaşabilir hemde çok uygun fiyatlara satın aldığımız ürünleri kapımıza kadar getirtebiliriz.

Bu makalemizde kısaca e­ ticaret nedir? e­ticaretin bizler için avantajları nelerdir gibi konulara değindik.Son olarak e­ticaretin bizlere sunduğu en önemli fayda,üretim yapabilen veya gerçek bir işletme,mağaza yada dükkan açabilecek sermayesi olmayan kişilerin bile artık e ­ticaret sayesinde satıcı pozisyonunda olabileceği gerçeğidir…) kullanımı hızlı bir artış gösterdi.

E-pazarlama ile çok büyük kitlelere kısa bir zamanda ulaşan firmalar bu alana daha çok yatırım yapmaya başladılar. İnternet’in kendine has tarzı pazarlama stratejilerini de ciddi bir şekilde değiştirdi. Artık her şey daha hızlı ve anlık olabiliyor. Müşterinin istek ve şikayetleri direkt web sitesinden hızlı bir şekilde alınıp değerlendirmeye konuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir